top of page
Öğretmen Helping Öğrenci

DİKKAT VE ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜNE

BÜTÜNCÜL YAKLAŞIM 

İletişime Geçmek İçin  Formu Doldurun

En Kısa Sürede Sizinle İletişime Geçilecektir.

 Dikkat ve Öğrenme Güçlüğüne

Etkili Psiko-Eğitim  Müdahale Programı

 

Değerli Ebeveynler

Çocuklarınız eğitim süreci içinde; "Öğrenme Güçlüğü", "Dikkat Eksikliği", "Okuma Güçlüğü", "Anlama Güçlüğü", "Bilgiyi Hafızada Tutmakta Zorlanma" "Odaklanma " "Yazma İsteksizliği", "Ödev Yapmak İstememe", "Derse Katılmak İstememe gibi sorunlar yaşıyorsa bu sorunları görmezden gelmeyin...

Etkili eğitimsel müdahale ile evde geçirilen süreyi çocuğunuzun gelişimi için  fırsata dönüşebilirsiniz. 

Çocuklarınız için hazırladığımız " Dikkat ve Öğrenme Güçlüğüne Etkili Psiko-Eğitim Müdahale Programı" ile çocuğunuzun akademik benlik algısı yükselerek etkili öğrenmenin yöntemlerini keyifle öğrenecektir.  

Eğer çocuğunuzun okul yaşantısında gerekli motivasyon ve performansı gösteremediğini düşünüyorsanız gelin çocuğunuza özel hazırlayacağımız müdahale programına dahil olun. 

 

Dikkat ve Öğrenme Güçlüğüne Etkili Psiko-Eğitim Müdahale Programının İçeriği:

5 - 17  yaş grubu öğrencileri ile yürütülen program "Öğrenme Psikolojisi" ve "Nöropsikolojik" tabanlı gelişmelere dayanılarak hazırlanmıştır. Müdahale programı  yirmi yıllık gelişim psikolojisi uzman bilgisi ile  birlikte, PREP-PASS teorisinin işlevsel verileri ve beyin üzerinde yürütülen son  incelemelere dayandırılarak oluşturulmuştur. 

 

Öğrenmeyi inceleyen bilim adamlarının geliştirdiği (Das 2001, Naglieri 1999, Kirby 2000) PREP-PASS Teorisi bilginin temelini dört önemli bilişsel işleve dayandırmaktadır; Planlama , Eşzamanlılık, Dikkat ve Ardıl Bilişsel İşlemler. Bu alanlarda görülen eksiklikler onarılmadıkça öğrencinin performansı yeterli şekilde ortaya çıkmamaktadır. 

Bu gün gelinen noktada salgın, dijital devrim ve çevrimiçi eğitim de göz önüne alındığında oluşturulan etkili program ile  çocuk, strateji geliştirerek ilerlemekte ve her yeni etkinlikte kendisine uygun zorluk derecesinden başlayarak ilerleme sağlamayı öğrenmektedir.

Dolayısıyla bu program 5 - 17 yaş grubunda  bulunan çocuk ve ergenlerin; anlama, dinleme, hafızada tutma, okuma, öğrenme, odaklanma, dikkat ve ilgili tüm yürütücü işlevlerini etkili bir biçimde iyileştirmeyi hedefler. 

Çocuk ve ergen gelişim dönemlerine uygun olan materyallerle  desteklenen nöropsikolojik tabanlı programda çocuklar çalışmalara keyifle katılarak öğrenmeyi öğrenirler. 

Planlanan oturumlar, kolaydan zora doğru uyaranlar, şifreler ve etkinliklerle çocuğun psikososyal ve akademik seviyesine göre düzenlenir. 

Uygulanan programda öğrenciye yapılan psikolojik ve eğitimsel müdahale yanında aile ve  öğretmen de çalışmanın içine dahil edilir. Programın etkisi çocuğa etki eden paydaşların işbirliğine paralel artış gösterir. 

Etkili müdahale programında:

Ebeveynler için; çocukların öğrenme, okuma, dikkat toplama gelişimine katkı sağlayıcı bir rehberlikle evde uygulanabilecek günlük yaşam etkinliklerinin yanında aile içi ilişkiler ve aile tutumları hakkında ilk günlerden itibaren eğitimler verilir. 

Öğretmenler içinse; çocukların grupla öğrenme ve dikkat yetilerini destekleyici bir rehberlikle, sınıfta uygulanabilecek etkinliklerin planlaması, uygulaması ve değerlendirilmesi yapılarak ortak adımlar atılır.   

 

Müdahale programının alt hedefleri: 

 • Günlük hayatta karşılaşılan sorunlar psikolojik destekle seans içinde yapılandırılmış olarak ele alınır.

 • Çocuklara uygun çeşitli tematik oyunlar ve materyaller  kullanılarak çalışmalar keyifli ve somutlaştırılır.

 • Kendi başlarına problem çözme yetenekleri desteklenir.

 • Sorun çözme becerisi ve öfke kontrolü sağlanır.

 • Öğrenme merakı ve motivasyonu artırılır

 • Yeni öğrenme becerileri ve stratejileri kazandırılır.

 • Online eğitim içinde olumlu öğrenci tutumları pekiştirilir.

 • Yeni kuşak öğrenme metot ve araçlarının kullanımı öğretilir.

 • Dikkatini toparlayıp, dikkat dağıtıcı uyaranlara cevap verme kolaylaştırır.

 • İşitsel ve görsel dikkat becerileri geliştirilir.

 • Eş zamanlı anlamlı iki uyarana odaklanabilme kabiliyeti

 • Planlama ve zaman yönetimi gelişir.

 • Özdenetim ve öz düzenleme becerileri gelişerek sorumluluklarını yerine getirir.

Unutmayın eğitim 15 yıllık bir yolculuktur ve bu yolculuğun başarısız olması çocuğun performansını, duygu durumunu, sosyal ilişkilerini, yaşam becerilerini ve tüm  yetişkin dönemini etkiler.

Bu nedenle anne baba olarak çocuklarınızın bu gün yaşadığı eğitim sorunlarını geleceğe taşınmadan durdurmak, onarmak, yeniden yapılandırmak sizin elinizde...

Erken müdahale ederek çocuğunuzun olumlu kimlik gelişimine katkı sağlaya bilirsiniz.

Sevgilerle

Program Uygulayıcısı Fatma Nur Özçelik

Psk. Dan. ve Eğitim Uzmanı 

Ücret ve ayrıntılı bilgi için  formu doldurabilir veya bizimle direkt iletişime geçebilirsiniz.       

 

İletişim No: 05056707644 

 

WhatsApp%20Image%202021-01-06%20at%2000.

Uzman Hakkında:

PsikoSosyal Eğitim ve Psikolojik Danışmanlık Merkezinin kuruculuğunu yürüten uzman eğitmen ve okul psikolojik danışmanı  Fatma Nur Özçelik yirmi yıllık meslek yaşantısında yüzlerce öğrenci ve aile ile çalışmalar yürütmüştür. "Dikkat ve Öğrenme Güçlüğüne Etkili Psiko-Eğitim Müdahale Programı" uzmanın alanda çocuk ve ergenlerin eğitimsel performans gelişimine sağladığı katkı ve alınan olumlu sonuçlardan derlenen uygulamaları kapsamaktadır. Bütüncül bir bakış açısı hazırlanan müdahale programında yeni kuşak öğrenme yöntemleri, eğitimde oyunlaştırma, yeni dijital öğretim araçları gibi zengin eğitimsel kaynak ve materyaller yer almaktadır.

Çalışmanın başarıya kavuşmasını sağlayan en etkili yön ise akademik ve dikkat performansı için çalışılan  öğrencinin ailesi ve öğretmenin de etkin biçimde programa katılması ve verilen desteğin kullanılabilir olmasıdır. 

Çeşitli özel eğitim kurumlarında Okul Psikolojik Danışmanı olarak çalışan uzman aynı zamanda kendi danışmanlık merkezinde yüz yüze ve online olarak çocuk, ergen, ebeveyn ve aile  danışmalık ve atölye çalışmalarına devam etmektedir. 

bottom of page