top of page

Ailede Etkili İletişim

Güncelleme tarihi: 9 Mar 2021

Psikolojik yönden sağlıklı bireyler yetiştirebilmenin yolu doğru iletişimden geçer. Her yönden iyi çocuklar istiyorsak önce iyi bir eş miyiz, bunu gözden geçirmeliyiz. İyi bir eş olabil­mek için tabii ki doğru iletişim kurmak gerekir. Eşimiz ile sağ­lıklı iletişim kuramadığımız, sık sık sorunun baş gösterdiği bir ortamda çocuklarımızı sağlıklı psikolojiye sahip bireyler olarak yetiştirebilmek neredeyse imkânsızdır.

Bir arada ve mutlu bir aile için doğru ilişki kurmayı geliştirmek önemlidir. İki birbirinden farklı bireyin sevgi bağı ile oluşturduğu aile çocuklarla birlikte huzurlu devam edebilmesi için etkili iletişim yollarını bilmek lazım. Bu iletişim kanallarını geliştirebilmek için öncelikli olarak geliştirilmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

* Aile üyelerinin kişisel hak ve özgürlüklerine saygı duymak. 

* Değerli ve önemli olduklarını hissettirmek,

* Empatik bakış açısı geliştirebilmek,

* Etkili şekilde dinlemek ve anlamaya çalışmak,

Yukarıdaki maddeler gibi iletişim sadece konuşmak değil aynı zamanda neyi, ne zaman, nerede ve nasıl söyleneceğini bilmek demektir.

Etkili iletişimin temelinde bireyin kendisini tanıması, kendi değerlerinin ve tutumlarının farkında olması ve kendine güven yatar. İyi bir iletişimci ipuçlarını anında görür (jestler, mimikler, beden duruşu) ve onları gerçekçi olarak değerlendirir. Etkili iletişim için etkin dinleme, tepki verme, olumlu yaklaşım ve ben dili kavramları önem taşımaktadır.

Özellikle konuşmalarımızda “ben”li ifadeler kullanmak  hem karşımızdaki insanları kırmamış hem de kendimizi daha iyi ifade etmiş oluruz. Karşımızdaki kişiyi kırmadan düşündürtmeye yöneltir ve karşılıklı ilişkiyi kuvvetlendirir. 

Örneğin;

Sen dili:

-Çok dikkatsizsin, her zaman hatalarını düzeltmek zorunda kalıyorum.

Ben dili:

-Sürekli yaptığın hataları düzeltiyor olmak beni çok yoruyor.

..................................................................

Sen dili:

-Sen geç kaldın, çok iyi bir fırsatı kaçırdım.

Ben dili:

-Geç kalman çok iyi bir fırsatı kaçırmama sebep oldu, çok üzüldüm.21 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page