top of page

Bilinçli Bilgisayar Kullanımı

Her geçen gün internet bağımlılığının arttığı bir ortamda çocuklarımızı korumak, bilinçli ve güvenli Internet kullanıcısı olarak büyümelerine  destek olmak önemlidir.

Özellikle günümüz  çocuklarını en mutlu eden aktivitenin akıllı telefon ve bilgisayar oyunları olduğu düşünülürse...

Ailelerin bu konu hakkında çocukları yönlendirmeleri ve bir tutum belirlemeleri gerekmektedir.

Konu ile ilgili ailelere yardımcı olacak bazı öneriler aşağıda sıralanmıştır:

Çocuğunuzla öncelikle bire bir ilişki içinde olun. Olumlu iletişim kanallarını kullanarak sizinle paylaşımlarını artırın. (arkadaşları, zevkleri, korkuları gibi)

Her konuda olduğu gibi, bu konuda da ebeveyn olarak çocuklarınıza iyi birer örnek olun. Telefon ve interneti sınırlı kullanın.

 Çocuğunuzun Internet'e girdiği bilgisayarın çocuğun odasında olmamasına, evinizin ortak kullanım alanı içinde olmasına dikkat edin.

Çocuğunuzun yaşına uygun olacak kullanma süresini belirleyin. Unutmayın ki, uzun süre “Internet“ kullanımı çocuğunuzun sosyalleşmesine olumsuz etki yapar. Çocuğunuzun oyuna, kitap okumaya, spor yapmaya ve sanata vakit ayırmasını sağlayın.

Çocuğunuzla  birlikte çocuğunuzun yaşına uygun ve güvenli olan Internet sitelerinin adreslerini belirleyin. Belirlediğiniz sitelerin adreslerini bilgisayarınızın "sık kullanılanlar" bölümüne kaydedin.

Çocuğunuzun şahsına ait bir internet hesabı veya sosyal paylaşım alanları kullanmaları yerine, çok gerek duyulursa kendi hesaplarınızdan faydalanmasına fırsat tanıyın.

 Internet'te mümkünse çocuğunuzla birlikte gezinin. Çocuğunuzun Internet kullanımını sık sık denetleyin. Hangi sitelere girdiği, hangi sohbet ortamlarında bulunduğu konusunda fikir sahibi olun.

Çocuğunuzun Internet ortamında güvenliğini sağlamak ve zararlı  içeriklerden korumak amacıyla gerekli güvenlik ve filtreleme programlarını edinin.

 Çocuğunuzun, ziyaret ettiği sitenin "güvenlikle ilgili sorularını"  dikkatlice okumasını, sitenin istenilen bilgileri ne amaçla istediğini öğrenmesini ve gerektiği takdirde velilerine danışarak istenilen bilgileri vermesini belirtin.

Çocuğunuza sizin izniniz olmaksızın, kendi adresini, okulunun adını, telefon numaranızı, ebeveyninin iş adresleri ve iş yeri telefon numaraları gibi kişisel bilgileri Internet ortamında kimse ile paylaşmaması gerektiğini  öğretin.

Internet ortamında, çocuğunuzu rahatsız eden görüntü, ses ve yazılar yer aldığı takdirde hemen bulunduğu Internet ortamından çıkmasını ve size haber vermesini isteyin.

Çocuğunuzun, bir sitede yer alan oyunlara, aktivitelere, yarışmalara katılmadan önce bunların yaşına uygun olup olmadığı konusunda mutlaka size danışması gerektiğini belirtin.

Çocuğunuza, Internet ortamında yeni tanışılan kişilerin her zaman kendileri ile ilgili doğru bilgiler vermediği , kimlikleri ve yaşlarıyla ilgili yanıltıcı bilgiler verebileceği gerçeğini anlatın. Internet sohbet alanlarında ve haber gruplarında ilk defa karşılaşılan yeni mesaj ve kişileri mutlaka velilerine göstermelerini isteyin.

Çocuğunuza, size sormadan Internet ortamında alış veriş yapmaması gerektiğini; istenilen kredi kart numaraları bilgilerini vermemesini öğretin.

 Çocuğunuzun, Internet ortamında onlardan yapmamaları gereken, ya da onları rahatsız eden bir davranışta bulunmalarını isteyenler olduğu takdirde, ortamdan çıkarak,  hemen size haber vermesini ve olayı anlatmasını isteyiniz.

 Çocuklara, Internet ortamında başkalarını rahatsız edecek davranışlarda bulunmamalarını öğretin. 

Sanal ortamda şaka yapmak amacıla olsa arkadaşlarıyla hatta hiç kimseyle tehdit edici bir üslupla iletişim kurmamalarını hatırlatın. Günlük hayatta olduğu gibi, Internet'te de kötü ve kaba kelimeler kullanmamalarını, kibar ve güzel bir dil kulanmalarını isteyin.

Çocuğunuzun, Internet ortamında kaba dil kullanan, onları rahatsız ve tehdit eden kişileri size haber vermesini isteyin. Bu davranışlarda ısrarcı olanları emniyetin ilgili birimlerine ve servis sağlayıcınıza bildirin.

15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page